Ana sayfa Haberler

Konserve üretim hattının ana ekipmanının bir özeti

Müşteri yorumları
İyi servis ve kaliteli makine. Bir sonraki işbirliğini dört gözle bekliyoruz.

—— zac

Olgun üretim hattı, eksiksiz ekipman ve yüksek kalite, misafirperverlik, özenli hizmet

—— Mickle

Ben sohbet şimdi
şirket Haberler
Konserve üretim hattının ana ekipmanının bir özeti
hakkında en son şirket haberleri Konserve üretim hattının ana ekipmanının bir özeti
Konserve meyve üretim hattı ana ekipmanı: boş tank çamaşır makinesi, şeker potu, Chu Cunguo, süt pompası, çift filtre, spurting kod konveyör bant, çorba konveyör bant, mühürleme makinesi (satın alınan), pastörize düşük sıcaklık sterilizatör, konserve makinesi, etiketleme makinesi, kablolama konveyör bant vb.
Hava deposu çamaşır makinesi, kutu doldurulmadan önce boş tankı temizlemek ve dezenfekte etmek için kullanılır. Tersine çevrilmiş boş tank, püskürtülerek ve yukarı ve aşağı püskürtülerek yıkanır ve petrol kirliliği haznesi çıkarılır ve gıda hijyen seviyesinin gereksinimlerini karşılamak için buhar dezenfekte edilir.
Şeker pişiricisi: süt, şurup, meyve suyu, yiyecek ve diğer maddelerin çözülmesi ve dezenfekte edilmesi, ısıtma ve pişirme ve ısı korunumu için uygundur. Paslanmaz çelik iç silindir kafası, bir ısı transferi ara tabakası oluşturmak için bir tavadan oluşur. Dış cilalı ve paslanmaz çelik ile dolu ve yüzey güzel ve cömert. Çözünmüş madde ve soğuk su, tencereye yerleştirilir ve buhar, ısıtma ve eritme amacına ulaşmak için ara katmana girer. Ara katman ile bağlanan boru, ara kattaki basıncı belirlemek ve üretimin güvenliğini sağlamak için emniyet valfine bir basınç göstergesi ile donatılmıştır.
Depolama kabı: Önümüzdeki konserve portakalları saklamak için kullanılır.
Pastörize edilmiş düşük sıcaklık sterilizatörü: şişelenmiş gıdaları sterilize etmek için yüksek sıcaklıkta su kullanarak, iç ve dış sıcaklıkları tekdüze hale getirin ve gıdaların özelliklerine göre doğru sterilizasyon sıcaklığını ayarlayın. Ekipman, bakterisitli suyu ölü bir açıda olmadan dairesel bir durumda yapmak için sirküle eden bir su pompası ile donatılmıştır.
Konserve portakal üretim hattının özellikleri
Hat, yüksek kaliteli paslanmaz çelik malzemeden yapılmıştır, sadece meyve boyutu derecelendirme doğruluğu, az hasar, temiz su, meyve çıkarma juluo ayırma, seçim ve konserve uygun değildir, aynı zamanda sürekli üretim, savak otomasyon ve yüksek özelliklere de sahiptir üretim verimliliği, düşük emek yoğunluğu, uygun temizlik, güvenlik ve sanitasyon, su tasarrufu. Konserve meyve üretim hattında tercih edilen ekipmanlardan biridir.

Pub Zaman : 2018-03-07 14:29:16 >> haber listesi
İletişim bilgileri
TANGREN INTERNATIONAL GROUP LIMITED

İlgili kişi: Miss.

Faks: 86-21

Sorgunuzu doğrudan bize gönderin (0 / 3000)